Tisztelt Egyesületi tagok!

A Fővárosi Törvényszék felhívása alapján a módosított alapszabályunkban az áthúzott szövegrészek helyére az aláhúzott szöveg kerül, illetve azzal kiegészül. Ezen módosításokat a 2016. május 28-án 16 órakor tartandó Közgyűlésnek kell elfogadni, melyre minden tagot elvárunk Délegyházára a Tókert vendéglőbe.

(3.§ 2/4. pontjánál, 6.§ 10. pontja, III. A közgyűlés hatásköre m, pontjában, valamint a 7.§ 4. pontja)

 

 

NÉGYES-TÓ

HORGÁSZEGYESÜLET MÓDOSÍTOTT ALAPSZABÁLYA EGYSÉGES SZERKEZETBEN

 

A NÉGYES-TÓ Horgászegyesület a 2000. február 11. napján kelt alapszabálya, annak 2000. júliusi Közgyűlésén elfogadott módosításai, továbbá az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény valamint  a 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről felhatalmazása alapján, a NÉGYES-TÓ Horgászegyesület 2016. február hó 13. napján megtartott közgyűlésén elfogadott Alapszabályának egységes szerkezetbe foglalt szövege.

 

 

PREAMBULUM

 

Az egyesületet a tagok a szövetkezésből eredő előnyök kihasználására, érdekvédelmük és érdekképviseletük ellátására, egymás kölcsönös támogatására önkéntes elhatározásból hozták létre.

 

Az egyesület pártoktól független, nem fogad el és nem nyújt támogatást politikai pártoknak.
A választásokon nem állít országgyűlési és helyi képviselőket, politikai tevékenységet nem folytat. Alaptevékenysége tagjai részére a működési területén a sporthorgászat és szabadidős tevékenységek összefogása és támogatása.

 

 

1.§

 

 

AZ EGYESÜLET ELNEVESE, JOGÁLLÁSA ÉS KÉPVISELETE

 

1./ Az egyesület neve:                                      NÉGYES-TÓ HORGÁSZEGYESÜLET

            (továbbiakban, jelen Alapszabály alkalmazásában: Egyesület)

2./ Az egyesület székhelye:                                          1188 Budapest, Deák Ferenc utca 4/b.

3./ Az egyesület pecsétje: kör alakú pecsét, körben     NÉGYES-TÓ HORGÁSZEGYESÜLET,

és az alapítás éve: 2000. -középen hal ábra felett a bélyegző sorszáma, valamint téglalap alakú címet, bank és adószámot tartalmazó bélyegző.

 

Az Egyesület a 2013. évi V. törvény (Ptk.) és a 2011. évi CLXXV. törvény alapján működő független, demokratikusan szervezett, önkormányzati elven alapuló szakmai, érdekvédelemi és érdekképviseleti civil szervezet. Tevékenységét a jogszabályok, valamint a jelen alapszabály előírásai szerint, önálló jogi személyként végzi.

 

Az Egyesület képviselete: Az Egyesületet önálló képviseleti joggal az elnök képviseli.

 

Az Egyesület működési területe: Magyarország

 

 

 

2.§

 

 

AZ EGYESÜLET CÉLJA ÉS FELADATAI, TEVÉKENYSÉGI KÖREI

 

 

1./ Az egyesület célja:

 

  1. Egyesületi tagjainak horgászérdekeinek képviselet, horgászati lehetőségek biztosítása, és ennek érdekében az egyesület által használt vízterület hatékony kezelése, környezetvédelmi és horgászattal összefüggő tevékenység végzése.
  2. A horgászsport fejlesztése és széles körben való népszerűsítése.
  3. A horgászok nevelése a horgászatra vonatkozó jogi, erkölcsi szabályok betartására és a természeti környezet megóvására.
  4. Egyesület vállalkozási tevékenységet csak az Alapszabályban megfogalmazott célok megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végezhet, az elért eredményét nem oszthatja fel, azt az Egyesület tevékenységi körébe tartozó feladatok megvalósítására fordíthatja.
  5. Egyesület vagyonának megőrzése, gyarapítása.

 

2./ Az egyesület a felsorolt célok érdekében a tagok részére biztosítja:

 

  1. a rendszeres egyesületi élet feltételeit, hogy jogaikat gyakorolhassák,
  2. a horgászati szakismeretek gyarapítását,
  3. a horgászati joganyagok ismertetését,
  4. horgászversenyek megrendezését,
  5. anyagi lehetőségeinek függvényében horgásztanya igénybe vételét.
  6. Az Egyesület tagjai számára rendszeres tájékoztatást nyújt az Egyesület céljairól, feladatairól, munkájáról, problémáiról, eredményeiről a www.negyestohe.iwk.hu weboldalon .

 

3./Az egyesület törekszik:

 

  1. saját vízterület kialakítására, a halgazdálkodási vízterület haszonbérleti jogának megszerzésére, azon szakszerű és gondos halgazdálkodási, horgászati tevékenységet folytat.
  2. a hatóságot segíteni a horgászattal és a környezet-illetve természetvédelemmel kapcsolatos jogsértések megelőzésében és megakadályozásában, továbbá szervezetten részt vesz a természetes környezet megóvásában és tisztántartásában, különösen a vizek és vízpartok tisztaságának megőrzésében.
  3. hogy tagjai betartsák a horgászatra vonatkozó jogszabályokat, a horgászrendek előírásait.
  4. hogy maradványérdekelt gazdálkodása folytán befolyt bevételeit az egyesületi tevékenység biztosítására használja fel.

 

4./ Az egyesület a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetségének tagjaként működik. Az egyesület más szövetségnek is lehet tagja.

 

 

3.§

 

AZ EGYESÜLETI TAGSÁGI VISZONY KELETKEZÉSE ÉS MEGSZŰNÉSE

 

1./ Az Egyesület tagja lehet:

 

a. A tagfelvételről szóló írásos, vagy szóbeli kérelmet az Egyesület Elnökségének kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell a tagság feltételeinek elfogadásáról szóló nyilatkozatot, mely tartalmazza, hogy a kérelmező magára nézve kötelezőnek elfogadja az Egyesület Alapszabályát.

b. aki nem áll állami horgászjegy váltásának tilalma illetőleg az egyesületi tagságot kizáró horgász fegyelmi büntetés hatálya alatt,

c. A belépési szándékot az egyesület által rendelkezésre bocsátott belépési nyilatkozat kitöltésével és aláírásával kinyilvánította,

d. A felvétel tárgyában az Elnökség egyszerű szótöbbséggel határoz. A hozott határozatot a felvételt kérővel indoklás nélkül kell közölni.

e. Az egyesületbe tagként való felvételhez a közgyűlés meghatározott összegű belépési díj fizetését írhatja elő. A nyugdíjasok, illetőleg keresőképtelenek belépési díját a vezetőség - indokolt esetben - egyéni elbírálás alapján mérsékelheti.

f. Az egyesületnek pártoló és tiszteletbeli tagjai is lehetnek. A tiszteletbeli tagok - fegyelmi okokat kivéve - örökös tagsággal rendelkeznek.

g. Az egyesületnek jogi személy is tagjai lehetnek, tagsági viszonyuk tartalmát, és az egyesületi életben való részvételüket az elnökség és a jogi személy képviseletre jogosultja külön megállapodásban rögzíti.

h. Az egyesület taglétszámáról a közgyűlés dönt.

i. A pártoló és tiszteletbeli tagokat az egyesület anyagi kedvezményben részesítheti, ennek költségeit magára vállalhatja.

j. Tizennégy éven aluliak törvényes képviselőjük írásos hozzájárulásával léphetnek be az egyesületbe.

 

2. Tagsági viszony megszűnése:

 

2/1. A tagsági viszony megszűnik:

a. ha a bíróság az Egyesületet feloszlatja, illetve megszűnését megállapítja,

b. ha az Egyesület jogutód nélkül megszűnik,

c. ha a tag kilép az Egyesületből,

d. ha az Egyesület elnöksége felmondja azt,

e. ha az elnökség határozatával kizárásra kerül,

f. a tag halálával.

 

2/2. Az a tag, aki az előírt határidőn belül tag-és egyéb  díjait nem  rendezi, az évi rendes közgyűlésen nem gyakorolhatja tagsági jogait, nem vesz részt a környezetvédelmi, közösségi munkákban, annak az elnökség a tagsági jogviszonyát felmondhatja.

 

2/3. A kilépési szándékot írásban kell az Elnökségnek bejelenteni. A tagsági jogviszony megszűnése esetén a tárgyévre már befizetett tagdíjat nem lehet visszakövetelni.

 

2/4. Az Elnökség a tagot kizárhatja az Egyesületből, ha tartósan, ismételt felszólítás ellenére sem teljesíti az Alapszabályban megállapított kötelezettségeit, veszélyezteti az Egyesület céljainak megvalósítását, illetőleg alapszabály-ellenes tevékenységet folytat, valamint többször megsérti a horgászrendi előírásokat. Az Elnökség a kizárásról szóló határozatában rendelkezik a tagsági viszony megszűnésének napjáról. A kizárási eljárás megindulásáról a tagot az Elnökség írásban értesíti. A tag a kizárási indítvánnyal szemben annak kézhezvételétől számított 15 napon belül írásban arra észrevételeket tehet, védekezését előadhatja. Az elnökség által lefolytatott kizárási eljárásnál a tagnak a közgyűléshez történő fellebbezési jogát biztosítani kell. Az Elnökség indoklással ellátott határozatát a tag részére postai úton kézbesíteni köteles, és a határozatban a jogorvoslati lehetőségről is tájékoztatnia kell a kizárt tagot.

Az Elnökség által hozott jog- vagy alapszabálysértő határozat megsemmisítése iránt bármely tag – a határozat tudomására jutásáról számított harminc napos jogvesztő határidőben – pert indíthat.

 

2/5. A tágsági viszony bármely okból történő megszűnése esetén a tag a Egyesülettel szemben vagyoni igényt nem támaszthat, de az Egyesülettel köteles elszámolni.

 

 

4.§

 

A tagok jogai és kötelezettségei

 

1./ A tagokat - a jogszabályban foglaltak, továbbá a jogi személyekre, az ifjúsági, pártoló és tiszteletbeli tagokra vonatkozó korlátozások kivételével - egyenlő jogok illetik meg, és azonos kötelezettségek terhelik.

 

2./ A tagoknak jogukban áll:

a. Az egyesülettől állami horgászjegyet igényelni.

b. Állami horgászjegy birtokában területi engedélyt váltani és az azon feltüntetett vízterületen horgászni.

c. A tagok tagsági jogaikat az Egyesület Alapszabályában rögzítettek szerint gyakorolhatják, választhatnak és választhatóak.

d. Az egyesület tagjait a közgyűlésen személyes tanácskozási, indítványtételi és szavazati jog illeti meg és a jogszabályban megállapított feltételek fennállása esetén az egyesület bármely tisztségére megválaszthatók.

e. Az elnökség által meghatározottak szerint az egyesület tulajdonát, bérleményét vagy más egyéb jogcímen használt építményeit igénybe venni.

f. Az egyesület által szervezett rendezvényeken - versenyeken, tanfolyamokon, kirándulásokon, táborozásokon, stb. - részt venni.

g. Az Egyesület tagjai jogosultak az Elnökséghez indítványokat, javaslatokat eljuttatni, valamint felvilágosítást és információt kérni az Egyesület működésével, tevékenységével kapcsolatosan.

h. Az ifjúsági, pártoló és tiszteletbeli tagok szavazati joggal nem rendelkeznek és tisztségekre nem választhatók. A közgyűlésen azonban tanácskozási és indítványtételi jog őket is megilleti. Egyéb jogaik és kötelezettségeik a rendes tagokéval megegyezők.

 

3./ A tagok kötelezettsége:

a. Az Egyesület Alapszabályát a Közgyűlés és a testületek határozatait betartani.

b. Az Egyesület által megállapított tagdíjat és költségeket megfizetni  tárgyév június hó 15. napjáig.

c. Tevékenyen részt venni az egyesület munkájában, az egyesület szervezeti életében, különösen a működési fórumok - csoportok, közgyűlés - tanácskozásain.

d. A horgászatra vonatkozó jogszabályoknak, a horgászat országos szabályainak, a horgászetikai előírásoknak és az Egyesület hasznosításában illetve kezelésében lévő vízterületre érvényes horgászrend betartása.

e. A környezet megóvása felett őrködni, esetleg környezetkárosítással kapcsolatos tapasztalatait az arra illetékesekkel, vagy az egyesület elnökségével haladéktalanul közölni.

f. A fogási naplót előírás szerint vezetni és az erre megállapított határidőig az egyesület vezetőségének megküldeni. Aki a fogási napló leadási kötelezettségének nem tesz eleget, a naplót késve adja le, új engedélyt csak emelt díjért válthat.

 

 

5.§

 

Az egyesület szervei

 

 

1./ Az Egyesület döntéshozó szerve a Közgyűlés.

  1. Elnökség,
  2. Felügyelő Bizottság,
  3. Fegyelmi Bizottság.

 

A fentiekben felsorolt szervek tagjai nem lehetnek egymás közeli hozzátartozói- házastárs, gyermek, szülő, testvér - továbbá tagjává csak közügyektől el nem tiltott magyar állampolgár választható.

 

2./ Az egyesületben külön döntés alapján munkabizottságok működhetnek.

 

3./ Az egyesület szerveinek működése:

a. Az egyesület szervei akkor határozatképesek, ha tagjainak több mint fele jelen van. A döntés egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással történik.

b. Az egyesület vezető szerveit a közgyűlés erre irányuló jelölés nyomán, nyílt szavazással választja meg. Megválasztottnak az tekinthető, aki sorrendben a legtöbb, de az érvényes szavazatok több mint felét megkapta.

c. Határozatképtelenség esetén az ülést még az nap meg lehet ismételni, de ezen tényt a meghívókon, és a hirdetményben rögzíteni kell. Ebben az esetben az ülés a létszámtól függetlenül határozatképes az eredeti napirendek tekintetében.

d. Az egyesület szerveit a közgyűlés 5 évre választja meg. Az egyesületi szervek beszámolni kötelesek az alapszabály szerint, nem megfelelő tevékenység esetén tagjaik visszahívhatók.

 

6.§

 

A KÖZGYŰLÉS

 

I. A Közgyűlés jogállása

 

1./ Az Egyesület legfőbb szerve a közgyűlés, amelynek jogköre - a vonatkozó jogszabályok és az Egyesület Alapszabályának előírásai szerint - az Egyesület valamennyi ügyére kiterjed, azzal kapcsolatos minden kérdésben dönthet. Határozatai a tagokra, a tisztségviselőkre nézve egyaránt kötelezőek.

A Közgyűlés határozat képességét az aláírt jelenléti ív alapján kell megállapítani.

 

2./ A közgyűlés résztvevői:

a. A szavazati joggal bíró tagok.

b. A szavazati joggal nem rendelkező pártoló és tiszteletbeli tagok.

A közgyűlés ülése nem nyilvános, azon csak a tagok, pártoló tagok, tiszteletbeli tagok és a meghívottak vehetnek részt.

 

II. A közgyűlés összehívásának rendje

 

1./ A közgyűlést szükség esetén, de évente legalább egyszer össze kell hívni.

 

2./ Az összehívandó közgyűlés időpontját, helyét és napirendjét az Elnökség állapítja meg. A Közgyűlés helye az egyesület székhelyén kívül egyéb helyen is lehet. Az Egyesület elnöke a közgyűlés napjáról, idejéről és helyéről a napirend megjelölésével a közgyűlést megelőzően legalább 15 nappal értesíti a tagokat, pártoló tagokat és a meghívottakat. Az értesítés személyes kézbesítéssel, vagy postán, hirdetményben, vagy elektronikus úton kézbesített meghívóval történik.

 

3./ Az Elnökség a közgyűlés napirendjét és az abban szereplő előterjesztések, beszámolók anyagait írásos formában a közgyűlésen szavazati joggal rendelkezőknek legkésőbb a közgyűlést megelőzően tizenöt nappal a meghívó kiküldésével együtt a (2) pontban meghatározott módokon eljuttatni.

 

4./ A közgyűlésen az elnök elnököl, távollétében az Elnökség által kijelölt személy. A vita vezetése során meghatározza a hozzászólások sorrendjét, gondoskodik a tárgyszerűségről és a rendről. Ennek érdekében - indokolt esetben - megvonja a szót, a vitát felfüggesztheti, a rendzavarót távozásra szólíthatja fel, valamint ellene fegyelmi eljárást kezdeményezhet. Kihirdeti a döntéseket, gondoskodik azok jegyzőkönyvi rögzítéséről.

 

5./ A meghívó napirendi pontjainak kiegészítése

 

Közgyűlés előtti ötödik napig a tagok és az egyesület szervei a közgyűlést összehívó szervtől vagy személytől a napirend kiegészítését kérhetik, a kiegészítés indoklásával. A napirend kiegészítésének tárgyában a közgyűlést összehívó szerv vagy személy jogosult dönteni. Ha a napirend kiegészítése iránti kérelemről a közgyűlést összehívó szerv vagy személy nem dönt, vagy azt elutasítja, a közgyűlés a napirend elfogadásáról szóló határozat meghozatalát megelőzően külön dönt a napirend kiegészítésének tárgyában.

 

6./ Titkos szavazást kell elrendelni, ha a szavazásra jogosultak legalább egyharmada így dönt, ennek eredményét három tagú bizottság állapítja meg.

 

7./ Az egyesületi szervek újjáválasztásakor az elnökség jelölő bizottságot bíz meg, melynek összetételét a közgyűlés megerősíti. A jelölő bizottság választja az elnököt, aki a bizottság véleményét előterjeszti.

 

8./ Rendkívüli közgyűlést kell összehívni, annak kezdeményezésétől számított 30 napon belül, ha azt:

a./ A bíróság elrendeli

b./ Az Egyesület elnöke,

c./ Az Elnökség;

d./ A Felügyelő Bizottság;

e./ A tagok 2/3-a az ok és cél megjelölésével, írásban kezdeményezi.

 

9./ A közgyűlés  határozatképes, ha azon a tagok legalább 50%-a + 1 fő jelen van.

 

10./ A közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel nyílt szavazással hozza. Szavazati joggal kizárólag a tagok rendelkeznek. Szavazategyenlőség esetén ismételt szavazás szükséges, mindaddig, míg a határozati javaslatról egyszerű szótöbbségű döntés nem születik  a döntést elvetettnek kell tekinteni. Tisztségviselők választása nyílt szavazással történik.

 

11./ A közgyűlésen a levezető elnöki tisztet az Egyesület Elnöke látja el, akadályoztatása esetén az Elnökség által megbízott személy.

 

III. A közgyűlés hatásköre

 

1./ A közgyűlés hatáskörébe tartozik:

a./ az Egyesület alapszabályának elfogadása és módosítása, melyhez a szavazatok minősített többségű szavazataránya szükséges,

b./ egyszerű szótöbbséggel megválasztja az Egyesület elnökét, alelnökét, gazdasági titkárát, a Felügyelő Bizottság elnökét és tagjait, a Fegyelmi Bizottság elnökét és tagjait, valamint a Jelölő Bizottság elnökét és tagjait, illetőleg visszahívja azokat,

c./ az Egyesület Elnökségének éves beszámolójának, mérleg és eredmény kimutatásának, a tárgyévi költségvetésének elfogadása, meghatározza munkájának további irányát, jóváhagyja munkaprogramját,

d./ megállapítja az Egyesület költségvetését, a tagok évi tagdíját, az egyszeri belépési díjat, a napi díjat, elfogadja a zárszámadást és vagyonmérleget, megadja a felmentvényt a felelős számadóknak, felhatalmazza az elnökséget a megállapított költségvetés keretében az egyes rovatok közötti átcsoportosításra,

e./ megsemmisíti a vezetőség jogszabályba, vagy alapszabályba ütköző határozatait,

f./ megállapítja a kezelésében lévő vízterület horgászrendjét,

g./ a Felügyelő Bizottság beszámolóinak megtárgyalása, elfogadása,

h./ a Fegyelmi Bizottság beszámolóinak megtárgyalása, elfogadása.

i./ a költségvetés keretei között megállapítja a vezető tisztségviselők tiszteletdíját,

j./ döntés másik civil szervezetbe, gazdasági társulásokba való belépésről és kilépésről, valamint az országos szövetségi képviseletről, amelyhez minősített többségű szavazatarány szükséges,

k./ másodfokon eljár a vezetőség, a felügyelő bizottság és a fegyelmi bizottság tagjainak fegyelmi ügyében,

l./ minősített többséggel értékhatárra való tekintet nélkül határoz ingatlan vételéről, elidegenítéséről, tartós bérletéről és felmondásáról,

m./ az Egyesület megszűnésének, az egyesület céljának, felszámolásának, vagy más civil szervezettel való egyesülésének kimondásáról A kimondásához minősített többségű szavazatarány szükséges,

szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges,

n./ másodfokon eljár a vezetőség, a felügyelő bizottság és a fegyelmi bizottság tagjainak fegyelmi ügyében,

o./ az Egyesület szervei által hozott és jogszabályba, alapszabályba ütköző határozatainak felülvizsgálata, módosítása, hatályon kívül helyezése,

p./ Döntés ötmillió forint feletti kiadásról,

r./ Előterjesztés díjalapításra.

 

2./ Minősített többség akkor áll fenn, ha a jelenlévő szavazati joggal rendelkező tagok kétharmada+1 fő adja le azonos módon a szavazatát.

 

3./ Az egyesület alapszabályának, valamint az egyesület céljának módosításához, vagy a szervezet megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

 

4./ A közgyűlés jegyzőkönyve

 

a./ A közgyűlésről hangfelvételt vagy jegyzőkönyvet kell felvenni, aminek tartalmaznia kell a megjelent szavazati joggal rendelkező tagok nevét és számát, a tárgyalt ügyek, indítványok, hozzászólások összefoglalását, valamint az esetleges szavazás eredményére vonatkozó adatokat és évenkénti sorszámozással a hozott határozatokat.

b./ A jegyzőkönyvet, a levezető Elnök, a jegyzőkönyvvezető valamint a közgyűlésen erre megválasztott két hitelesítő tag írja alá és hitelesít.

c./ A határozatokat is tartalmazó jegyzőkönyvet a jogszabályi előírásoknak megfelelő ideig, de legalább 5 évig irattárazni kell az Egyesület székhelyén.

d./ A közgyűlés határozatait tartalmazó jegyzőkönyv a tagok részére az Egyesület irodájában a közgyűlést követő 15. munkanaptól tekinthető meg.

 

7.§

 

Az elnökség

 

Az Egyesület általános végrehajtó szerve az Elnökség, mely a Közgyűlésnek tartozik felelősséggel és köteles a munkájáról évente beszámolni.

 

1./ Az elnökség fő feladata a közgyűlési határozatok végrehajtása, az egyesület folyamatos működésének biztosítása, két közgyűlés között az egyesület irányítása. Az elnökségnek három tagja van.

a, Az egyesület elnöke,

b, alelnöke,

c, gazdasági titkára.

 

2./ A vezető tisztségviselőket a közgyűlés az Egyesület tagjai közül választja.
A tisztségviselők legfeljebb egyharmada választható az egyesület tagjain kívüli személyekből is. Az Egyesület elnökét a közgyűlés saját tagjaiból választja meg aki egyben az Elnökség elnöke.

3./ A Felügyelő Bizottság elnöke és tagjai nem lehetnek tagjai az elnökségnek. Elnökség ülésein állandó meghívottként tanácskozási joggal vesznek részt.

4./ Az Elnökség hatáskörébe tartozik.

a./ A közgyűlés  összehívása, napirendi pontjainak és határozati javaslatainak az előkészítése. Az Egyesület szervei törvényes és alapszabályszerű működési feltételének megteremtése.

b./ Az Egyesület Alapszabályának kidolgozása közgyűlés elé terjesztése. A horgászrend valamint az Egyesület egyéb szabályzatainak kidolgozása és jóváhagyása.

c./ Döntés tagfelvételről, tag kizárásról, és pártoló tagok felvételéről.

d./ Gazdálkodási döntések meghozatala a költségvetés keretében, átcsoportosítási joggal a költségvetés rovatai között.

e./ Az Egyesület vízterületére kiadott területi engedélyek árainak és horgászrendi előírások meghatározása az Egyesület vízterületén, összhangban a vonatkozó törvényekkel és előírásokkal.

f./ Az Egyesület vízterületén történő halgazdálkodási feladatok szervezése, irányítása, gazdálkodik az egyesület kezelésében lévő vízterületeken, azokat rendszeresen halasítja, megállapítja a halfogási versenyeknek, valamint más rendezvényeknek az időpontját, a verseny feltételeit, díjait és kijelöli rendezőit és bíráit, kijelöli az egyesület versenycsapatát  és vezetőjét a szövetség, vagy annak megyei bizottsága, illetve intéző bizottsága által rendezett halfogó versenyeire, illetőleg más rendezvényeire.

g./ Dönt az Egyesület rendelkezésére álló pénzeszközökből öt millió forint alatti egyszeri kiadások ügyében.

h./ Tagjai közül megválasztja a küldötteket a szövetség fórumaira.

i./ Szakbizottságok létrehozása, feladataik és hatáskörük meghatározása, a szakbizottságok elnökeinek megválasztása, beszámoltatása.

j./ Döntés a társadalmi aktívák és tisztségviselők munkájának elismeréséről.

k./ A közgyűlés által átruházott jogok gyakorlása.

l./ Az Egyesület elnökének tartós akadályoztatása esetén  az Elnökség saját hatáskörében a helyettesítéssel megbízza az Elnökség egy tagját a soros közgyűlésig.

m./ A közgyűlésre előterjeszti az Egyesület éves költségvetési tervét és az éves beszámolót.

n./ Gondoskodik a közgyűlés döntéseinek végrehajtásáról.

o./ Irányítja az Egyesület közgyűlések közötti tevékenységét.

p./ Első fokon eljár a fegyelmi bizottság tagjainak fegyelmi ügyében. Másodfokon eljár az egyesület választott tisztséget be nem töltő tagjainak fegyelmi ügyeiben.

r./ Dönt a tagok anyagi kötelezettségeinek és a közösségi munka alóli felmentésének indokolt és méltányos egyedi elbírálásában.

 

4./ Az Elnökség szükség szerint, de legalább három-négyhavonta ülést tart. Az Elnökség ülése határozatképes, ha azon legalább a tagok több, mint fele két elnökségi tag jelen van. Az Elnökség határozatait legalább egyszerű szótöbbséggel hozza.

 

5./ Rendkívüli ülést kell összehívni abban az estben ha:

a./ Az Elnökség tagjainak kétharmada írásban indítványozza;

b./ A Felügyelő Bizottság javaslata alapján a Felügyelő Bizottság elnöke kezdeményezi;

c./ Az Egyesület elnöke elrendeli.

 

6./ Az Elnökség belső működését saját Ügyrendjében állapítja meg.

 

7./ Az egyesület elnöke:

Az elnök vezeti, szervezi az egyesületi munkát, továbbá:

  1. önállóan képviseli az egyesületet a vonatkozó jogszabályok szerint,
  2. összehívja az egyesületi szervek üléseit, azon elnököl,
  3. ellenőrzi a döntések végrehajtását, gondoskodik a törvényes és alapszabály szerinti működésről,
  4. utalványoz a gazdasági felelősével együtt a költségvetés szerint, ellenőrzi a gazdálkodás folyamatát,
  5. a vezetőség döntése alapján ellátja a munkáltatói jogkör gyakorlásához szükséges feladatokat,
  6. felügyeli az ügykezelést, az adminisztrációt,
  7. feladata a belső igazgatás, az egyesületi élet működtetése, érdekvédelem,
  8. munkájáról beszámolni köteles a vezetőségnek.

 

8./ Az alelnök feladatköre:

  1. szervezi és felügyeli a haltelepítéseket, a halőrzést,
  2. szervezi és felügyeli a környezetvédelmi, közösségi munkákat,
  3. ingó és ingatlan vagyon kezelése, karbantartása,
  4. leltározás, selejtezés,
  5. az elnök akadályoztatása esetén annak feladatát át veszi.

 

9./ A gazdasági titkár feladatköre:

  1. felel az egyesület gazdálkodásáért a vonatkozó jogszabályok szerint,
  2. rendszeresen beszámol az egyesület szerveinek a gazdálkodásról a vagyoni helyzetről és a költségvetés teljesítéséről,
  3. a vonatkozó előírásoknak megfelelően teljesíti okmányolási kötelezettségét,
  4. statisztikák, jelentések, bevallások, adminisztratív feladatok, leltározás, selejtezés,
  5. az egyesület gazdasági ügyeiben az egyesület elnökével együttesen ír alá, vállal kötelezettséget a vonatkozó jogszabályok szerint,
  6. elkészíti és az egyesület szervei elé terjeszti az éves költségvetést, a zárszámadást és a vagyonmérleget.

 

10./ A Felügyelő Bizottság:

I.A Felügyelő Bizottságnak három tagja van, a Felügyelő Bizottság elnöke, és két tagja akik az egyesületben más tisztséget nem viselhetnek.

II.A Felügyelő Bizottság az Ügyrendjét maga állapítja meg. A Felügyelő Bizottság betekinthet az Egyesület irataiba, könyveibe.

III.A Felügyelő Bizottság a szükséghez képest, de legalább három-négy hónaponként ülésezik, ülései nem nyilvánosak; döntéseit egyszerű szótöbbséggel, testületileg hozza, éves munkaterv alapján fejti ki tevékenységét, amelytől indokolt esetben eltérhet. A közgyűlésen a beszámolóját önállóan terjeszti elő, amelyben véleményezi az Egyesület és tisztségviselőinek működését és gazdálkodását a törvényesség, az Alapszabály, valamint a Közgyűlés rendelkezéseinek szempontjából.

IV.A Felügyelő Bizottság hatáskörében bármely ügyben eljárva jogosult, illetve köteles ellenőrizni:

  1. az alapszabály betartását, az egyesületi szervek döntéseinek végrehajtását,
  2. a gazdálkodást, különösen a pénz-és anyagkezelést és a bizonylati fegyelmet negyedévenkénti ellenőrzéssel valamint ennek jegyzőkönyvi rögzítésével,
  3. a jogszabályok és a Szervezeti és Működési Szabályzat előírásainak megtartását.

Ha hiányosságot, jogszabályt, vagy alapszabályt, illetve Egyesület érdekeit sértő magatartást észlel, erről írásban köteles tájékoztatni az elnököt, akinek intézkedése elmaradása esetén kezdeményezheti az elnökség összehívását.

Amennyiben az elnökség a bejelentések ügyében nem intézkedik kezdeményezheti a rendkívüli közgyűlés összehívását.

Amennyiben az elnökség a rendkívüli közgyűlés összehívásának nem tesz eleget, úgy a Felügyelő Bizottság is jogosult összehívni.

A Felügyelő Bizottság tevékenységéről beszámolni köteles a közgyűlésen.

 

11./ A Fegyelmi Bizottság

A Fegyelmi Bizottságnak három tagja van, a Fegyelmi Bizottság elnöke és két tagja, akik az egyesületben más tisztséget nem viselhetnek.

A Fegyelmi Bizottság első fokon eljár - saját tagjainak kivételével - fegyelmi ügyekben.

Az eljárást a Fegyelmi Szabályzat szerint kell lefolytatni.

A Fegyelmi Bizottság tevékenységéről beszámolni köteles a közgyűlésen, továbbá tájékoztatni az elnököt a fegyelmi helyzetről a felelőségre vonás gyakorlatáról.

 

8.§

 

A VAGYONRA ÉS GAZDÁLKODÁSRA VONATKOZÓ ALAPVETŐ SZABÁLYOK

 

1./ Az Egyesület vagyonát ingatlanok, ingóságok, pénzeszközök, követelések és vagyoni értékű jogok alkotják.

2./ Az Egyesület bevétele: a tagok által fizetett éves tagdíjból, pártoló tagsági díjakból, más támogatók által adományozott pénzösszegekből, pályázatokon elnyert pénzösszegekből, a személyi jövedelemadó 1 %-nak felajánlásából befolyt összegekből, a vállalkozási tevékenység bevételéből, valamint más bevételi forrásokból, esetenkénti támogatásokból állnak.

Az Egyesület költségei: a tevékenységek érdekében felmerülő kiadások.

3./ Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. Az egyesület vagyonáért, valamint vagyoni eszközeinek a költségvetésben meghatározott célokra való felhasználásért az elnök, az alelnök, a Felügyelő Bizottság elnöke és a gazdasági titkár felel.

4./ Az Egyesület az alapszabályban foglalt célok megvalósítása, gazdasági feltételeinek biztosítása érdekében az alábbi tevékenységeket fejtheti ki, úgy mint:

a./ A vízterületet hasznosítja, a tagsági rendszerébe tartozó horgászok számára kedvező horgászlehetőséget biztosit, ehhez kedvezményes területi engedélyeket ad ki.

b./ Biztosítja tagjai számára a rendszeres egyesületi élethez szükséges feltételeket, ennek keretében ismerteti a horgászattal összefüggő jogszabályokat és más rendelkezéseket.

c./ A horgász sport fejlesztése, népszerűsítése érdekében rendszeres lehetőséget biztosít tagjai számára a horgászattal összefüggő szakismereteik gyarapítására.

f./ Tevőlegesen részt vesz a környezet, a természet megóvásában, a keletkezett károk helyreállításában, a vízpartok védelmében.

g./ Szervezi a tagok számára a szabadidős sportot, ennek megvalósítása keretében vetélkedőket, halfogó és más versenyeket rendez és az ezekhez szükséges felszereléseket és berendezéseket beszerzi és üzemelteti.

h./ Gondoskodik a tulajdonában, használatában lévő vízterület hatékony halőrzéséről, a horgászat szabályainak betartásáról. Ennek érdekében együttműködik az országos és területi halászati igazgatás szerveivel, a helyi önkormányzatokkal, a rendőrség és a polgárőrség illetékes szerveivel.

5./ Az egyesület közgyűlése minden évben egyszerű szótöbbséggel dönt az éves pénzügyi beszámoló (mérleg) elfogadásáról. Az éves beszámolóról a közgyűlés csak a Felügyelő Bizottság jelentésének ismeretében dönt.

6./ Az egyesület a tagok és a határozatokban érintettek számára minden évben hirdetményben közzéteszi a "Hatályos Egyesületi Határozatok" c. kiadványt.

7./ Az egyesület irataiba a tagok szabadon betekinthetnek, azokat az irattárolás helyszínén tanulmányozhatják. Ez iránti igényüket az elnöknek jelzik szóban vagy írásban, aki nyolc (8) napon belül az igénylő taggal egyeztetett időpontban biztosítja a betekintést.

 

8./ Az Egyesület jogutód nélküli megszűnése esetén az Egyesület vagyonának a kötelezettségek teljesítése után fennmaradó része nem osztható fel. Az egyesület megszűnése, felosztása, vagy feloszlatása esetén a fennmaradó tiszta vagyon a Délegyházi Horgász Sportegyesület -re száll, amely azt köteles sporthorgászati célokra felhasználni.

 

 

9.§

 

Az Egyesület megszűnése

 

1. Az Egyesület megszűnik, ha:

 

 

- a Közgyűlés döntése alapján átalakul (összeolvad, beolvad);

- a Közgyűlés a feloszlásról határoz;

- a bíróság feloszlatja;

- a törvényességi ellenőrzési eljárás eredményeképpen a bíróság megszünteti vagy megállapítja megszűnését;

- a fizetésképtelensége miatt indult eljárásban a bíróság megszünteti, és az Egyesületet a nyilvántartásból törlik.

 

2. Az Egyesület megszűnése esetén vagyonáról a Közgyűlés rendelkezik, felszámolóként az Egyesület volt ügyintéző szerve az Elnökség jár el. A megszűnt Egyesület maradék vagyona a hitelezői igények kielégítése után az alapszabályban megjelölt civil egyesületet illeti.

A vagyon felhasználásának módját a Civil Információs Portálon nyilvánosságra kell hozni.

 

3. Az Egyesület nyilvántartásból való törlésére az Egyesület nyilvántartásba vételére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

 

 

10.§

 

A Egyesület felügyelete

 

1. Az egyesület működése felett az ügyészség – a törvényben, valamint a Ptk.-ban meghatározott eltérésekkel – az ügyészségről szóló törvény rendelkezései szerint törvényességi ellenőrzést gyakorol. A törvényességi ellenőrzés nem terjed ki az olyan ügyekre, amelyekben egyébként bírósági vagy közigazgatási hatósági eljárásnak van helye.

 

2. Az Alapszabályra egyebekben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény rendelkezései az irányadóak.

 

 

11.§

 

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

 

1.Egyesület csak egyesülettel egyesülhet, és csak egyesületekre válhat szét. A jogi személy jogutód nélküli megszűnésének általános esetein túl az egyesület jogutód nélkül megszűnik, ha:

 a) az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és új célt nem határoztak meg; vagy

b) az egyesület tagjainak száma hat hónapon keresztül nem éri el a 10 főt.

 

2. A jelen Alapszabály szövegét az egyesület közgyűlése a Délegyházán, 2016.

február hó 13. napján megtartott ülésén, a X. /2016. Kgy. számú határozatával fogadta el. Az Alapszabály a 2016. február hó 13-án tartott közgyűlésen történő elfogadásának napjától lép hatályba.

 

Záradék: Alulírott Bihari Gusztáv elnök, mint az egyesület törvényes képviselője jelen nyilatkozatommal igazolom, hogy a jelen létesítő okirat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel az Alapszabály-módosítások alapján hatályos tartalmának.

Budapest, 2016. február hó 13. nap.

 

Az alapszabályi változások félkövér dőlt betűtípussal vannak kiemelve.

 

 

 

                                                                       ...........................................................................

                                                                                                          lakcíme:  

 

Előttünk, mint okirati tanúk előtt:

 

 

1. Név:……………………………………                      2.Név:……………………………………                       

aláírás: ……………………………………                    aláírás: ……………………………………

lakcím: ………………………………………                lakcím: ………………………………………

 

 

 

 

 

AZ ALAPSZABÁLYT A KÖZGYŰLÉS ELFOGADTA!